Hemlarm bäst i test

Uttrycket bäst i test används allt oftare för att locka till ett enkelt svar på många gånger svåra frågor. Just när det kommer till hemlarm är frågan om vilket som är de bästa hemlarmet inte helt enkel. Vi har testat och utvärderat hemlarm de senaste sju åren på Larmkollen men aktar oss för att sätta egna betyg eller utropa testvinnare. Du skall dock känna dig trygg med att alla hemlarm på Larmkollen är trygga och bra val som vi rekommenderar.

Vilka hemlarm är bäst i test?

Verisure, Sector Alarm, Svenska Alarm, Garda Alarm, Säkra Larm, Cubsec Alarm, Safe Land och Alert Alarm är bäst i test 2020.

Rekommenderas med reservation:
Gardio och Sensor Alarm*

Låt oss gå igenom de olika alternativen som finns så får du själv avgöra vilket hemlarm som passar dig bäst.

De två jättarna mot uppstickarna

Vi börjar med de två stora, Verisure och Sector Alarm, som båda är väldigt mycket större än resten av marknaden. Båda är mycket bra val, om än långt ifrån billiga, som uppskattas av användare såväl som andra testare. Verisure har något fler topplaceringar i tester från andra tidningar än Sector Alarm. Skillnaderna när det kommer till pris, trygghet, teknik är relativt små så de bör vara mest personlig preferens som styr. Läs våra guider ta in offert från båda och jämför innan ni slår till.

Verisure

Sector Alarm

blank

I nästa storleksnivå har vi några företag som vi kan kalla för utmanare de har inte funnits lika länge (5-7 år) men har haft stabil tillväxt under perioden. De jobbar med beprövad teknik från kända tillverkare och säljer larmet istället för att hyra ut det som Sector och Verisure gör. Här hittar vi Säkra Larm, Garda Alarm, Svenska Larm. De har oftast nöjda kunder som gillar att de kan köpa/betala av på ett hemlarm och sedan slippa höga månadsavgifter. Tekniskt är detta trygga och bra val som kanske inte har lika polerad smartphone app eller lägger lika mycket marknadsföring som de två stora gör men likväl bra alternativ. De vinner sällan några bäst i test utmärkelser men blir heller aldrig sågade.

Garda Alarm

Garda Alarm

Svenska Alarm

Svenska Alarm

Sen finns det några till larmföretag som gör bra produkter till vettiga priser men som ännu inte hunnit bli lika stora. Där har vi Cubsec Alarm (stora på bevakning, nya på hemlarm) som erbjuder komplett tjänst med eller utan installation. Samt Safe Land som säljer ett mycket bra larm från Ajax Systems.

Rekommenderas med reservation*

Gardio håller på att släppa ny hårdvara som ännu inte är testad. Det är också ett mindre företag som inte riktigt lyckats få försäljningen att flyga.

blank
Källa: Allabolag

Sensor Alarm har under Corona fått sämre försäljning samt att de är ett litet företag utan samma ekonomiska muskler som de större larmbolagen.

blank
Källa: Allabolag

Låt budget och behov styra inte bara ”bäst i test”

Att ha ett hemlarm som är kopplad till en larmcentral som kan agera – utan din hjälp – vid inbrott eller brand är vår främsta rekommendation. Det blir oundvikligt att inte prata om pris när de kommer till hemlarm så bäst i test eller inte kan priset spela en avgörande roll. Över 10 år blir skillnaden rätt stor på de billigaste hemlarmet vi jämför och det dyraste (priserna är lägsta priser).

Kostnad i kr efter X år1 år2 år5 år10 år
Verisure10978169663493064870
Sector Alarm6518115462663051770
Svenska Alarm6093110812604537033
Alert Alarm458381711893536875
Securitas408576731847336377
Gardio324755151231923659
Säkra Larm9337182153044938839
Sensor Alarm202840561014020280
Garda Alarm7777123592610537366
Safe Land661081001257020020
Cubsec556667421027016150

Uppdateringar av pris för 2019-2020

  • 2020-04-30, Förändring i priser från Garda Alarm
  • 2019-12-12, Säkra Alarm höjer priserna från 14 300 kr -> 24 090 för avbetalning på 3 år.
  • 2019-11-01, Cubsec Alarm ”återuppstår” med Nookbox
  • 2019-09-09, Verisure ändrar priser (sänker vissa höjer andra)
  • 2019-05-07, Svenska Alarm höjer priset med 20 kr/mån
  • 2019-02-01, Garda Alarm byter hårdvara och ändrar priser
Stefan Tärnell Stefan Tärnell

Stefan Tärnell är grundare av Larmkollen och huvudansvarig för innehållet och produktutvecklingen av sajten. Han har jobbat med prisjämförelsesajter de senaste 15 åren och har en gedigen bakgrund av att testa teknikprodukter och hemlarm.
📧 Kontakt
Artikeln är senast uppdaterad: 2020-07-29
Dela den här artikeln?

Vilket hemlarm passar dig? Jämför offerter