Hemlarm - jämför och pressa priset

  • Offertförfrågan med bra rabatter från seriösa larmföretag
  • Installera själv eller professionel installation
  • Larmkollen har jämfört och testat hemlarm sedan 2012

[[[["field20","contains","Ja"],["field21","contains","Ja"]],[["email_to",null,"kundtips@verisure.se"],["email_to",null,"marknad@sectoralarm.se"],["email_to",null,"leads@gardaalarm.se"],["email_to",null,"larmkollen@svenskaalarm.se"],["redirect_to",null,"https:\/\/www.larmkollen.se\/larmkollen-tack\/?=fp-installation"]],"and"],[[["field20","contains","Nej"],["field21","contains","Ja"]],[["email_to",null,"bestallning.alert@securitas.se"],["email_to",null,"forsaljning@alertalarm.se"],["email_to",null,"leads@cubsecalarm.se"],["email_to",null,"larmkollen@svenskaalarm.se"],["redirect_to",null,"https:\/\/www.larmkollen.se\/larmkollen-tack\/?=fp-ej-installation"]],"and"],[[["field21","contains","Nej"]],[["email_to",null,"forsaljning@alertalarm.se"],["redirect_to",null,"https:\/\/www.larmkollen.se\/larmkollen-tack\/?=ej-larmcentral"]],"and"]]
1
2
3
4

Vill du veta vad ett hemlarm skulle kosta för dig? Med Larmkollen får du färdigförhandlade unika rabatter från några av Sveriges bästa larmbolag.

Bästa priset med unika rabatter

Rabatterna som du får via Larmkollen är exklusiva för Larmkollens användare. För att få tillgång till rabatterna så behöver du fylla i kontaktformuläret på nästa sida. Du får fri rådgivning och personlig offert baserat på just dina behov.

- Offertförfrågan förbinder dig inte till något köp.

- Vi skyddar dina personuppgifter enligt GDPR 

Kontaktuppgifter

Genom att skicka en offertförfrågan godkänner ni våra användarvillkor och samtycker till vår behandling av era personuppgifter.

keyboard_arrow_leftFÖREGÅENDE
NÄSTAkeyboard_arrow_right

Så fungerar Larmkollen

Dina behov
Fyll i formuläret med dina önskemål samt kontaktuppgifter.

Vi matchar
Baserat på dina önskemål matchas rätt larmföretag som får offerera och tävla om dig som kund.

Du väljer
Du får ta emot 2-4 offerter. Många företag erbjuder extra Larmkollen Rabatt. Är du nöjd väljer du enkelt ett av larmföretagen och går vidare, är du inte nöjd så förbinder du dig ej till köp.


Varför du ska lita på oss

Hårda krav
Vi har jämfört och testat hemlarm i Sverige sedan 2012. Vi ställer hårda krav för att få vara med på Larmkollen både på larmföretagen och produkterna som de säljer.

Bara de bästa
Alla hemlarm som visas på Larmkollen är de som vi anser är bäst i test. Vi bevakar marknaden noggrant och vår bedömning bygger på egna tester, klagomål till ARN, omdömen från kunder samt andra experttester. I dag listar vi de 11 bästa larmföretagen i Sverige.

Erfarenhet
Redaktionen på Larmkollen lägger tusentals timmar varje år på tester och uppföljningar. Innehållet uppdateras löpande, vid pris och produktförändringar, när nya företag kommer eller gamla försvinner. Vi intervjuar poliser, försäkringsbolag, inbrottstjuvar och brottsoffer. Informationen är alltid aktuell.

Du spar tid och pengar. Jämför alltid med Larmkollen - helt kostnadsfritt. 


Vad säger våra kunder om oss?

"Bra intryck, bra översikt pa marknaden. Snabba offerter och bra prispressning!", Joseph Jansson

Det är bra att kunna se förbi företagens egna bedömningar och få tillgång till en opartisk analys. Inga negativa synpunkter. "John Griffin

"Hjälpte mig väldigt bra att hitta rätt i larmdjungeln!", Jonas

"Bra upplysningar samlat på samma sida, för det är en djungel att jämföra.", Ulf Matsson

"Bra och utförlig information om de olika företagen som erbjuder larm", Berit

"Verkar bra, överskådligt! Hoppas bara det är 100% objektivt, vilket jag fick uppfattning om att det är. Ska bli intressant att se vilken rabatt det kan ge. ", Lenart Pettersson

"En bra sida som hjälper en att jämföra och få några svar, innan man väljer vilka man vill bli kontaktad utav."Lilian

Utmärkta beskrivningar med tydliga jämförelser och pris "Mariel


Larmkollen i media

Vi blir ofta intervjuade i media om larmmarknaden och hur man som kund kan tänka om hemlarm.

Larmkollen i media


Vanliga frågor och svar

  • Vilket hemlarm ska man välja?

    Utgå från dina behov och din budget. Är det viktigt att någon kan agera även om du inte är tillgänglig rekommenderar vi alltid koppling till larmcentral.

    Är du händig och föredrar att själv installera ett hemlarm eller behöver du hjälp med installation och rekommendationer?

    Tänk helhet med larmcentral och uppkopplade kameradetektorer, rökdetektorer och gärna vattenlarm också.

    Använd vårt larmtest ovan eller jämför själv alla rekommenderade hemlarm.

  • Vad kostar ett hemlarm?

    Beroende på om du hyr/betalar av eller köper direkt kan det vara svårt att avgöra priset. Ett larm som är kopplat till larmcentral kostar mellan 10 000 – 35 000 kr över fem år beroende på storlek på hus och företag du väljer.

  • Fungerar det om jag har husdjur?

    Det finns husdjursanpassade rörelsedetektorer som brukar fungera för djur upp till ca 20 kg. För större djur rekommenderas magnetkontakter för att skapa skalskydd när djuret är hemma.

  • Minskar det risken för inbrott?

    Oro för inbrott är en av anledningarna att allt fler väljer att installera hemlarm med kamera. Det är ingen garanti mot inbrott, men gör det svårare för tjuven samtidigt som det har en avskräckande effekt.

  • Är det viktigt med koppling till larmcentral?

    Vi rekommenderar att ni väljer ett larm som är uppkopplat till en larmcentral, det är inte själva kopplingen till larmcentral som är speciellt dyr. Det kostar oftast från ca 1500kr/år.

    Larmcentralen skapar en trygghet när ni inte är hemma och kan vidta rätt åtgärd oavsett om det är inbrott, brand eller vattenskada. Snabbhet när det gäller brand är extremt viktigt och larmcentralen är alltid tillgänglig och är vana att veta vilken åtgärd som krävs.

  • Kan man få rabatt på hemförsäkringen?

    De flesta försäkringsbolag erbjuder en rabatt på försäkringspremien om du har ett godkänt hemlarm med koppling till en larmcentral. 

  • Vad innebär det att fria utryckningar ingår?

    De flesta larmföretag erbjuder fria utryckningar vid skarpt larm. Men nästan ingen erbjuder längre helt fria utryckningar om det är kundens fel (oaktsamhet/slarv).

    Det finns olika varianter på dessa friskrivningar beroende på bolag. Priserna för utryckning vid falsklarm varierar mellan 1200 – 2500 kr beroende på avtal. 

  • Kan larmcentralen titta in via kameradetektorn?

    Larmcentralen kan inte titta in hos er när som helst utan enbart när larmet löser ut.

    Några larmföretag har även gjort de möjligt för larmets ägare att använda dessa kameror för att titta in, men återigen dessa kameradetektorer erbjuder relativt låg bildkvalité. Då är det bättre att satsa på en separat övervakningskamera som komplement.


Köpguide - Larmkollens bästa tips

Det låter kanske självklart men utgå från ditt behov, både när det kommer till produkt och servicegrad. En stor villa med skymd sikt, balkonger, flera våningar och många personer i hushållet kräver mer än ett litet fritidshus på landet utan värdesäker i. Utgå från ett startpaket och se sen över vad mer ni kan behöva.

Oavsett storlek på boende så rekommenderar vi ett uppkopplat hemlarm med brandvarnare, läckaedetektor och kameror kopplade till larmcentralen. Att få snabb hjälp vid brand kan göra stor skillnad och där har den bemannade larmcentralen en enorm fördel jämfört med icke-uppkopplade brandvarnare.

De allra flesta väljer att köpa ett system med koppling till en bemannad larmcentral som snabbt kan agera och enligt oss är det bästa alternativet för de flesta. Att själv övervaka larm skapar stress för många och en osäkerhet när man inte är tillgänglig. Det behöver inte vara dyrt med en koppling till en bemannad larmcentral.

Vilka olika typer av hemlarm finns det?

För det första när vi pratar om hemlarm så menar vi trådlösa larm för hemmabruk (oftast Larmklass R) i motsats till larm till företag med olika krav på högre larmklasser (läs mer om larmklasser och certifieringar här).

Förenklat kan man dela in dem i fyra olika typer; lokalt larm med siren, med uppringning, smarta hem system samt uppkopplat till larmcentral.

Lokalt larm med siren

Den enklaste och absolut billigaste formen av hemlarm är ett lokalt larm med en enkel siren. Dessa säljs oftast för 1000 - 2000 kr hos de vanliga elektronikbutikerna. När larmet går låter en siren som ska avskräcka en inbrottstjuv och påkalla extern uppmärksamhet.

För och nackdelar:

➕ Billigt, inga månadskostnader, installeras själv

➖ Du får ingen information om när larmet går, förlitar dig på grannar och förbipasserande, enkla att störa ut samt sabotera

Med uppringning

Bara något dyrare än ett lokalt larm med en prislapp mellan 1500 - 3000 kr får du ett GSM larm som automatiskt ringer upp/skickar sms när larmet går. Oftast kan man välja flertalet nummer som larmet skall kontakta.

För och nackdelar:

➕ Billigt, installeras själv, inga månadskostnader, du får information om när larmet går

➖ Enkelt att störa ut samt sabotera, du vet inte om det är falsklarm eller skarpt, du får själv ansvara för att följa upp och vid behov kontakta polis

Smarta hem system

Här finns ett stort spektrum av produkter med alltifrån relativt traditionella hemlarm med kameror till nya typer av sensorer som detekterar avvikelser i hemmet. De mer traditionella systemen har ofta en kamera och är uppkopplad via wifi till internet. Vid larm kan systemet skicka en push notis till din smartphone och om en kamera finns kan du enkelt få en videosekvens till din telefon. Priserna ligger oftast från 3000 - 4000 kr och uppåt.

För och nackdelar:

➕ Oftast inga månadskostnader, installeras själv, push notiser i telefon

➖ Du får själv ansvara för att följa upp och vid behov kontakta polis, endast uppkoppling via wifi

Uppkopplat till larmcentral

För dig som söker sinnesro och högre säkerhet är den här typen av hemlarm att rekommendera. När vi intervjuar poliser och inbrottstjuvar får vi tydligt detta svar. På marknaden idag finns det flest alternativ att välja på av den här typen av larmsystem. På Larmkollen kan du hitta alternativ med eller utan installation i många olika prisklasser.

Larmcentralens viktigaste uppgift är att snabbt sätta in rätt åtgärd, oavsett tid på dygnet. Om det är att skicka ut väktare för kontroll eller kontakta polisen när skarpt inbrott kan bekräftas. Likväl som om det går att bekräfta rök/brand för att påkalla räddningstjänst. För att larmcentralen skall kunna vidta rätt åtgärder krävs oftast en kameradetektor kopplad till larmcentralen.

Om ni reser mycket kan det vara värt att även lägga till nyckelservice så att väktare kan göra både yttre och inre kontroll av ert hem.

Installera själv eller få hjälp?

Att installera och koppla ihop ett larm är inte speciellt svårt idag och det tar oftast ca 2-4 timmar beroende på storlek på boende och dina förkunskaper. Det som är extra viktigt är att komponenterna placeras rätt så att ni får ett fullgott skydd i ert hem. En erfaren installatör som är på plats kan lätt komplettera med produkter vid behov. För de allra flesta rekommenderas ett hemlarm med installation då kostnaden för installationen inte är speciellt hög och mervärdet är stort.

Smarta hem funktioner

Moderna larm har idag olika möjligheter att vara en del i ett "smarta hem system" och om det är viktigt för er så se till att inte kompromissa på den här punkten.

För och nackdelar:

➕ Certifierad larmcentral som vidtar rätt åtgärd, larmsystem med högre säkerhet, larmdekaler som avskräcker

➖ Dyrare än övriga alternativ

Jämför pris över tid

När man jämför något som man skall ha under många år blir de viktigt att se på den totala kostnaden. Ett hemlarm kan se dyrt eller billigt ut första månaden, men vad blir kostnaden över 2, 5, 10, eller 20 år? Betänk eventuella prishöjningar som är relativt vanliga bland de större bolagen.

Tänk även på avtalstid och uppsägningstid så att om du skulle flytta eller är missnöjd kan byta avtal.

Kostnad i kr efter X år1 år2 år5 år10 år
Verisure10978169663493064870
Sector Alarm6518115462663051770
Svenska Alarm6093110812604537033
Alert Alarm458381711893536875
Securitas408576731847336377
Gardio324755151231923659
Säkra Larm9337182153044938839
Sensor Alarm202840561014020280
Garda Alarm7777123592610537366
Cubsec556667421027016150

Jämför flera offerter – Ta in offerter från flera företag och fundera noggrant över ert behov. Larmkollen hjälper er att pressa priset.



Betala på rätt sätt - hyra, avbetalning eller friköpt?

Det är ingen hemlighet att de flesta larmföretag vill ha er som kunder länge och att kunden direkt eller indirekt skall låsas upp i ett långt avtal med en viss månadskostnad. Det är inte nödvändigtvis något fel med detta men det gör det ibland lite svårare att jämföra på grund av olika affärsmodeller och villkor som larmföretagen erbjuder. Låt oss gå igenom de olika alternativen och dess för och nackdelar.

Hyra - Du betalar en månadsavgift för de fysiska produkterna såväl som servicen som tillhandahålls. Sägs avtalet upp kommer larminstallatören och tar ned allting. Exempelvis Sector Alarm använder den här modellen

Avbetalning - Finns i några olika varianter men en relativt vanlig modell är att ett larmföretag säljer och installerar produkten och sedan används ett externt kreditbolag mot kunden där en avbetalningstid väljs. När avbetalningen är klar äger kunden larmet. Kunden behöver hela tiden, om den vill, betala för koppling till larmcentral samt eventuella serviceavtal. Oftast är det svårt eller omöjligt att bryta själva avbetalningen under perioden så välj en period som inte är för lång så det är enklare att ha översikt över er ekonomi. På Larmkollen brukar vi ofta benämna dessa larm som "friköpta och ej operatörslåsta" . Exempelvis Svenska Alarm använder den här modellen.

Avbetalning alternativ 2 - Inget externt kreditbolag används och månadsavgiften är egentligen en förtäckt hyra. Dvs att när perioden är slut (vanligtvis 12-24 månader) så äger kunden larmet men kan inte byta larmcentral eller väsentligt sänka sin månadskostnad. Om kunden säger upp avtalet får hen behålla hemlarmet men då endast med lokalt larm. Exempelvis SecuritasHome använder den här modellen.

Friköpt - Eller låt oss kalla det kontantköp av en produkt som inte är operatörslåst där ni fritt kan välja larmcentral och avtalsvillkor. Detta är den minst vanliga modellen. Flera av företagen på Larmkollen erbjuder detta som ett alternativ till det första avbetalnings alternativet. Exempelvis Cubsec använder den här modellen

Viktigt! Tänk på hur lång avtalstid/avbetalning ni viljer och om det går att avsluta avtalet i förtid.

Avtalsvillkor - Någonting som är viktigt att känna till är vad som händer när avtalsperioden är slut. Kan man byta till en annan larmcentral om man skulle känna för det? Hos vissa leverantörer går det men för de allra flesta är man "fast", det vi kallar operatörslåst. I de fallet är skillnaden mellan ett hyrlarm eller ett larm som ni äger nästintill obefintlig. Detta behöver i sig inte vara någonting dåligt men det är viktigt att känna till. Jämför själv mellan våra 11 rekommenderade hemlarm för att se vad som passar er bäst.

Att sätta samman ett larmsystem - välj rätt komponenter

De flesta larm som säljs har olika “startpaketet” som kan vara mer eller mindre omfattande. Nästan alltid behöver man komplettera för att det skall vara anpassat efter ens eget hem. 

Det mest grundläggande

För att få med alla de viktiga utrymmena i bostaden krävs först och främst en kontrollpanel/central med kapacitet att hantera flera olika zoner. De viktigaste platserna att larma är inte, som många tror, bara ytterdörren utan också eventuella källar-, altan- eller garagedörrar och fönster i markplan.

Rörelsedetektorer och kameror är viktiga komponenter men inte första försvarslinjen. I första hand är det magnetkontakter på dörrarna som avslöjar om en ovälkommen gäst är på väg in i huset. Magnetkontakter är enkla konstruktioner som känner av om den kontinuerliga strömmen bryts och skickar en signal till centralen. Centralen måste i sin tur vara kopplad till en kraftig siren förhoppningsvis skrämmer bort tjuven och eventuellt kontaktar en larmcentral som kan tillkalla väktare eller polis.

Glaskrossdetektor

För larminnehavaren med stora husdjur hemma är rörelsedetektor ofta opraktiskt på grund av risken för falsklarm. Alternativet kan vara en glaskrossdetektor, som antingen limmas på fönstren eller upptäcker ljudet av krossat glas akustiskt.

Rökvarnare/Brandvarnare

Har man ett larm som är uppkopplat mot larmcentral är det en bra idé att även ansluta en rökdetektor till larmet. Den viktigaste skillnaden mot en vanlig brandvarnare är att den skyddar mot brand även när villaägaren är bortrest. Dessutom är de som regel betydligt mer avancerade än en vanlig joniserande brandvarnare och känner av både värme och rök, ibland optiskt.

Utomhussiren

I de flesta larmpaket ingår bara en inomhussiren, med utomhussiren som tillval. Det finns flera fördelar med att komplettera med en siren även utanför huset. Den största fördelen är att utomhussirener oftast är betydligt mer kraftfulla och även drar uppmärksamheten till sig med blinkande ljus. Det blir också svårare att avaktivera larmet om det finns fler än en siren. Bäst är att montera utomhussirenen svåråtkomligt på fasaden eller skorstenen.

Kameradetektor

Det finns en del lagar och regler kring övervakningskameror som är viktiga att tänka på, men väl på plats fyller kameran ett par betydelsefulla funktioner. Möjligheten att identifiera en inbrottstjuv är praktisk, men det är ändå den avskräckande effekten som är viktigast. För att få så bra effekt som möjligt bör man alltså skylta så tydligt som möjligt med kameraövervakning.  

Med hjälp av kameran kan larmcentralen gå in och bekräfta eventuella inbrott eller bränder och skicka ut den hjälp som behövs. För den som är orolig över uppkopplade kameror och övervakning så fungerar det praktiskt så att larmföretagen bara får bildöverföring vid larm. Så de har inte ständig koll på dig när du är inne i huset.

Som komplement till kameradetektorn finns det också vanliga övervakningskameror som inte är kopplade till en larmcentral.

Övervakningskameror

En stor och viktig skillnad mellan övervakningskameran och kameradetektorn är att den förstnämnda är till för er i huset enbart. Det är bara ni som kommer åt att titta in på vad som händer. Det betyder att ni är relativt fria att välja en annan leverantör än de larmföretag ni väljer utan att det försämrar (tvärt om oftast) ert hemlarm. Larmkollen testar ett antal övervakningskameror per år och här hittar ni våra favoriter.

Video-ringklockor

Video-ringklockor växer i popularitet och av god anledning. Det gör det enkelt att i en Smartphone App kunna se vem som ringer på dörren. Det går då att svara och prata med den som ringer på, t.ex. Posten och ge dem instruktioner för hur ett paket skall lämnas. Video-ringklockor har också stöd för rörelsedetektion och kan då spela in en video vilket gör att du får en enklare utomhuskamera på köpet.

Läckagadetektor / Vattenlarm

Ett vanligt tillval är en fukt/läckagedetektor som känner av läckage från exempelvis vattenberedare, diskmaskin eller akvarium. Vattenskador är alltför vanligt i våra hem idag och vikten av att kunna stänga av vatten snabbt kan spara många tusenlappar om olyckan är framme.

Säkra upp huset – Tänk på att säkra upp övrigt i hemmet så som dörrar, lås, fönster etc.  På bloggen finns intervjuer och artiklar som kan hjälpa dig få ett säkrare hem.

Jämför vidare mellan de olika larmföretagen nedan eller använd vår snabba offerttjänst - som är helt kostnadsfri.

Vilket hemlarm passar dig? Jämför offerter


Rekommenderade hemlarm

Verisure – Sveriges populäraste larm

Verisure är den största leverantören av hemlarm med över 300 000 kunder i Sverige och erbjuder kompletta helhetslösningar med smarta hem-funktioner. Med Larmkollen Rabatt
Egen godkänd och bemannad larmcentral, professionell installation, snygga och trygga larmprodukter, dubbla kommunikationer, bra smartphone app
Dyrt - både hög start och månadskostnad, operatörslåst larm, Verisure behåller äganderätten i 5 år

Larmtyp: Operatörslåst

Installation:

Start kost.: 4990kr+

Larmcentral:

Mån.avgift: 499 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 0 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

Smartlås: Yale

Vattenlarm:

År 1

10 978 kr
(minsta kostnad)

År 2

5 988 kr
(minsta kostnad)

Svenska Alarm – Billigast på lång sikt

Svenska Alarm erbjuder ett inbrottslarm med en automatisk larmcentral och väktartjänst. Larmet betalas av under 72 månader efter det går månadskostnaden ned till 125 kr/mån. Med Larmkollen Rabatt
Låga ägandekostnader på sikt, låg startkostnad, installation, ej operatörslåst, SBSC godkänd produkt & anläggningsfirma
Lång avbetalningstid, begränsad app, icke bemannad larmcentral

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Start kost.: 1125 kr

Larmcentral:

Avbetalning: 289 kr/mån

Kameradetektor:

Avtalstid: 72 mån

Rökdetektor:

Larmcentral: 1500 kr/år

Mobilapp:

Smartlås: Nej

Vattenlarm:

År 1

6 093 kr
(minsta kostnad)

År 2

4 988 kr
(minsta kostnad)

Sector Alarm – Komplett trygghetspaket

Sector Alarm är en av de större aktörerna på den svenska hemlarmsmarknaden och erbjuder en komplett larmtjänst. Certifierade produkter och larmcentral. Med Larmkollen Rabatt
Egen bemannad och godkänd larmcentral, professionell installation, bra utbyggnadsmöjligheter, pristak
Något hög månadskostnad, ingen live kamera, hyrlarm

Larmtyp: Hyrlarm

Installation:

Start avg.: 1 490 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 419 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 0 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

Smartlås: Yale

Vattenlarm:

År 1

6 518 kr
(minsta kostnad)

År 2

5 028 kr
(minsta kostnad)

Garda Alarm – Prisvärt larm inkl Smarta hem

Garda Alarm erbjuder ett smart hemlarm som kopplas till Lövestads Larmcentral. Kan köpas på avbetalning 1-78 månader.
Ingen startkostnad, installation, låga ägandekostnader på sikt, friköpt & ej operatörslåst
Hög kreditkostnad vid avbetalning, inte helt fria utryckningar

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Start kost.: 499 kr

Väktartjänst:

Avbetalning: 299 kr/mån

Kameradetektor:

Avtalstid: 1-78 mån

Rökdetektor:

Larmcentral: 699 kr/år

Mobilapp:

Smartlås: ID Lock 150

Vattenlarm:

År 1

7 777 kr
(minsta kostnad)

År 2

4 582 kr
(minsta kostnad)

SecuritasHome – Nytt smart hemlarm

SecuritasHome nya smarta hemlarm är ett mycket intressant alternativ som erbjuder modern hård och mjukvara i kombination med Securitas larmcentral. Med Larmkollen Rabatt
Egen bemannad larmcentral, egna väktare, IP och GSM kommunikation, bra tillbehörslista, Securitas larmskyltar
Operatörslåst larm, 24 månaders bindningstid

Larmtyp: Operatörslåst

Installation:

Start kost.: 495 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 299-379 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 24 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

Smartlås: Ja

Vattenlarm:

År 1

4 083 kr
(minsta kostnad)

År 2

3 588 kr
(minsta kostnad)

Cubsec Alarm – Modern teknik, låg månadskostnad

Cubsec Alarm erbjuder en flexibel lösning med transparent prissättning där du blir ägare till larmet. Välj om du vill ha professionell installation eller installera själv. Välj till fria utryckningar, nyckelförvarning mm.
Egen bemannad och certifierad larmcentral, egna väktare, IP och GSM kommunikation, bra produktutbud, flexibla villkor
Appen är dåligt uppdaterad, relativt nytt hemlarm i Sverige

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Larm kost.: 4390 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 98kr+

Kameradetektor:

Avtalstid: 0-36 mån

Rökdetektor:

Installation: 1629kr+

Mobilapp:

Smartlås: Under 2020

Vattenlarm:

År 1

5 566 kr
(minsta kostnad)

År 2

1 176 kr
(minsta kostnad)

Alert Alarm – Både för lägenhet och villa

Alert Alarm står sig prismässigt bra i konkurrensen. Företaget använder sig av Securitas Directs larmcentral och har fria utryckningar. Med Larmkollen Rabatt
Låg startavgift och totalkostnad, uppkopplat mot Securitas Direct, dubbla kommunikationer
Kameradetektor saknas, installation ingår ej

Larmtyp: Operatörslåst

Installation:

Start kost.: 995 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 299 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 24 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

Smartlås: Nej

Vattenlarm:

År 1

4 583 kr
(minsta kostnad)

År 2

3 588 kr
(minsta kostnad)

Safeland – Modernt larm av hög kvalité

Safeland erbjuder med Ajax Systems ett prisvärt larm av hög kvalité för dig som vill bort från höga månadskostnader.
Med eller utan koppling till larmcentral, IP och GSM kommunikation, bra tillbehörslista, fria uppdateringar av firmware, lågt pris
Installation ingår ej, ingen koppling till Google eller Amazon Alexa

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Start kost.: 3 890 kr

Larmcentral:

Mån avg: 0-99 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 0-12 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 0 mån

Mobilapp:

Smartlås: Nej

Vattenlarm:

År 1

6 610 kr
(minsta kostnad)

År 2

1 490 kr
(minsta kostnad)

Säkra Larm – Beprövade produkter med stor valfrihet

Säkra Larm är tredje störst i Sverige på hemlarm och erbjuder produkter från Visonic med installation och serviceavtal.
Friköpt samt ej operatörslåst, SBSC godkänd produkt och larmcentral (Securitas), installation
Hög kreditkostnad vid avbetalning, inte helt fria utryckningar, "det beror på"

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Start kost.: 0 kr

Larmcentral:

Avbetalning: 600 kr/mån

Kameradetektor:

Avtalstid: 36-99 mån

Rökdetektor:

Larmcentral: 99 kr/mån

Mobilapp:

Smartlås: ID Lock 150

Vattenlarm:

År 1

9 373 kr
(minsta kostnad)

År 2

8 878 kr
(minsta kostnad)

Gardio – Innovativ kameralösning

Gardio erbjuder en larmlösning med avancerade HD-kameror och live-koll i mobilen. Påkalla själv väktare vid behov.
Snabb och enkel installation, HD live kamera (ej video), enkel och tydlig app, låga startkostnader och ingen inlåsning i långa avtal
Batteribackup är tillval, sabotageskydd saknas, begränsadde utbyggnadsmöjligheter

Larmtyp: Låst

Installation:

Start kost.: 1 979 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 189 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 0 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

Smartlås: Nej

Vattenlarm:

År 1

3 247 kr
(minsta kostnad)

År 2

2 268 kr
(minsta kostnad)

Sensor Alarm – Svenskutvecklat och prisvärt

Sensor Alarm erbjuder ett prisvärt alternativ och är utvecklat i Sverige. Larmet känner av lufttrycksförändringar i huset istället för att jobba med magnet och rörelsesensorer.
Ingen startkostnad, prova på i 30 dagar (med fri ångerrätt), enkel installation
Relativt nystartat företag, begränsat i utbyggnad, ej lika beprövad teknik som vanliga hemlarm, operatörslåst larm

Larmtyp: Låst

Installation:

Start kost.: 0 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 189 kr/mån

Kameradetektor:

Avtalstid: 12 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 12 mån

Mobilapp:

Smartlås: Nej

Vattenlarm:

År 1

2 268 kr
(minsta kostnad)

År 2

2 268 kr
(minsta kostnad)

ARTIKLAR – Skapa ett säkrare hem

Konkreta tips för ett säkrare hem, med eller utan hemlarm. Intervjuer, reportage och guider. Läs alla artiklarna i Larmkollen Bloggen.

blank

Hemlarm bäst i test

Uttrycket bäst i test används allt oftare för att locka till ett enkelt svar på många gånger svåra frågor. Just… blank

Om Larmkollen.se

Syftet med Larmkollen är att öka transparensen på hemlarms marknaden genom att testa och jämföra hemlarm som säljs och marknadsförs i Sverige.

Vilka får vara med på Larmkollen?

För det första, ingen betalar för att synas på Larmkollen och det går inte att köpa sig in. Alla larmföretag som listas på Larmkollen kan vi rekommendera. De företag som är med har vi efter noggranna tester, undersökningar och kontinuerliga genomgångar valt ut att synas på Larmkollen, alla listade företag utvärderas löpande.

Larmkollen strävar efter att ge en så objektiv bild som möjligt om de olika företagen med såväl deras styrkor som svagheter. Vi gör allt för att gräva fram dolda kostnader eller missnöjda kunder som klagat till t.ex. ARN (Allmänna reklamationsnämnden).

Läs mer om Larmkollen här samt våra användarvillkor här.

Larmkollen.se
OOZ Marketing AB, Observatoreigatan 5, 113 29 Stockholm

E-post: info@larmkollen.se

© 2012-2020 - OOZ Marketing AB. Org. nr: 556921-1401