Hemlarm - jämför och spara

Pressa priset på hemlarm och spara pengar. Med Larmkollen går det snabbt och enkelt att hitta rätt leverantör.

  • Offertförfrågan med bra rabatter från seriösa larmföretag
  • Installera själv eller professionell installation
  • Larmkollen har jämfört och testat hemlarm sedan 2012

Varför du ska lita på oss

Hårda krav - Bara de bästa får vara med

Larmkollen har jämfört och testat hemlarm i Sverige sedan 2012. Vi ställer hårda krav för att få vara med på Larmkollen

Alla hemlarm som visas på Larmkollen är de som vi anser är bäst. Vår bedömning bygger på egna tester, klagomål till ARN, omdömen från kunder samt andra experttester. I dag listar vi de 11 bästa larmföretagen i Sverige.

Lång erfarenhet och många experter

Redaktionen på Larmkollen lägger flera hundra timmar varje år på tester och uppföljningar. Innehållet uppdateras löpande, vid pris och produktförändringar, när nya företag kommer eller gamla försvinner. Vi intervjuar poliser, försäkringsbolag, inbrottstjuvar och brottsoffer.

Du spar tid och pengar. Jämför alltid med Larmkollen - helt kostnadsfritt. 


Så fungerar Larmkollen

1. Dina behov

Fyll i formuläret med dina önskemål samt kontaktuppgifter. Det går snabbt och enkelt att fylla i.

2. Vi matchar

Baserat på dina önskemål matchas rätt larmföretag som får offerera och tävla om dig som kund.

3. Du väljer

Du får ta emot 2-3 offerter. Är du nöjd väljer du enkelt ett av larmföretagen och går vidare, är du inte nöjd så förbinder du dig ej till köp.


Vad säger våra kunder om oss?

"Bra intryck, bra översikt pa marknaden. Snabba offerter och bra prispressning!", Joseph Jansson

Det är bra att kunna se förbi företagens egna bedömningar och få tillgång till en opartisk analys. Inga negativa synpunkter. "John Griffin

"Hjälpte mig väldigt bra att hitta rätt i larmdjungeln!", Jonas

"Bra upplysningar samlat på samma sida, för det är en djungel att jämföra.", Ulf Matsson

"Bra och utförlig information om de olika företagen som erbjuder larm", Berit

"Verkar bra, överskådligt! Hoppas bara det är 100% objektivt, vilket jag fick uppfattning om att det är. Ska bli intressant att se vilken rabatt det kan ge. ", Lenart Pettersson

"En bra sida som hjälper en att jämföra och få några svar, innan man väljer vilka man vill bli kontaktad utav."Lilian

Utmärkta beskrivningar med tydliga jämförelser och pris "Mariel


Larmkollen i media

Vi blir ofta intervjuade i media om larmmarknaden och hur man som kund kan tänka om hemlarm.

Larmkollen i media om hemlarm


Vanliga frågor och svar

Vilket hemlarm ska jag välja?

Utgå från dina behov och din budget. Är det viktigt att någon kan agera även om du inte är tillgänglig rekommenderar vi alltid koppling till larmcentral.

Är du händig och föredrar att själv installera ett hemlarm eller behöver du hjälp med installation och rekommendationer?
Tänk helhet med larmcentral och uppkopplade kameradetektorer, rökdetektorer och gärna vattenlarm också.
Använd vårt larmtest ovan eller jämför själv alla rekommenderade hemlarm.

Vad kostar ett hemlarm?

Beroende på om du hyr/betalar av eller köper direkt kan det vara svårt att avgöra priset. Ett larmsystem som är kopplat till larmcentral kostar mellan 10 000 – 35 000 kr över fem år beroende på storlek på hus och företag du väljer.

Fungerar det om jag har husdjur?

Det finns husdjursanpassade rörelsedetektorer som brukar fungera för djur upp till ca 20 kg. För större djur rekommenderas magnetkontakter för att skapa skalskydd när djuret är hemma.

Minskar det risken för inbrott?

Oro för inbrott är en av anledningarna att allt fler väljer att installera hemlarm med kamera. Det är ingen garanti mot inbrott, men gör det svårare för tjuven samtidigt som det har en avskräckande effekt.

Kan man få rabatt på hemförsäkringen?

De flesta försäkringsbolag erbjuder en rabatt på försäkringspremien om du har ett godkänt hemlarm med koppling till en larmcentral. 

Vad innebär det att fria utryckningar ingår?

De flesta larmföretag erbjuder fria utryckningar vid skarpt larm. Men nästan ingen erbjuder längre helt fria utryckningar om det är kundens fel (oaktsamhet/slarv).

Det finns olika varianter på dessa friskrivningar beroende på bolag. Priserna för utryckning vid falsklarm varierar mellan 1200 – 2500 kr beroende på avtal. 


Köpguide - Larmkollens bästa tips

Det låter kanske självklart men utgå från ditt behov, både när det kommer till produkt och servicegrad. En stor villa med skymd sikt, balkonger, flera våningar och många personer i hushållet kräver mer än ett litet fritidshus på landet utan värdesäker i.

Oavsett storlek på boende så rekommenderar vi ett uppkopplat hemlarm med brandvarnare, läckaedetektor och kameror som är kopplade till larmcentralen.

De allra flesta i Sverige väljer att köpa ett larmsystem med koppling till en bemannad larmcentral som snabbt kan agera när larmet går. Enligt oss, polisen, försäkringsbolagen och inbrottstjuvar är det bästa alternativet. Att själv övervaka larm skapar stress och en osäkerhet när man inte är tillgänglig.

Vill du veta mer hur en larmcentral fungerar?

Larmcentralen är de som finns tillgängliga 24/7-365 för att snabbt kunna vidta rätt åtgärd. Två bra artiklar vi rekommenderar om ni vill veta mer om hur det fungerar i en larmcentral är dessa:

  • Besök och intervju på en larmcentral för att förstå mer om hur de jobbar och vad de kan göra.
  • Vad kan väktare göra och hjälper de verkligen? Vi granskar vad väktarbolag kan och inte kan göra.

Vem behöver hemlarm?

Inbrott, brand och vattenskador sker i alla typer av bostäder men trots detta är det mest boende i villor och radhus som anser sig behöva ett larmsystem. Låt oss titta på statistiken och ser hur det ligger till.

Inbrott - Vi har en positiv trend när det kommer till bostadsinbrott under 2018-2019 vilket gör att under hela perioden 2010-2019 har det anmälda inbrotten minskat med 26 %. Fördelningen för 2019 var 8 670 inbrott i villa, 5 990 inbrott i lägenheter, 15 500 inbrott i källare/vind och 4 300 inbrott i fritidshus. (Källa: Brå)

Vattenskador - som lett till försäkringsärende 2018: 12 544 i lägenhet, 43 722 i villa och 4 749 i fritidshus. (Källa: Svensk Försäkring, 2018)

Brand - Under 2019 var det 6 391 insatser på grund av brand i privata bostäder. (Källa: MSB)

Statistik från Larmkollens offerttjänst

Om vi tittar på vår egen statistik på vad de som begär offert via Larmkollen har för behov ser det ut enligt följande (baserat på de 1000 senaste offertförfrågningar, 2020-06-11)

Typ av boende

  • 81,72 % bor i villa/radhus
  • 3,81 % fritidshus
  • 14,47 % lägenhet

Installation

  • 80,20 % söker professionell installation
  • 19,80 % vill installera själv

Har befintligt hemlarm

  • 38,07 % har
  • 61,93 % saknar

Larmcentral

  • 87,31 % vill ha koppling till larmcentral 
  • 12,69 vill övervaka larmet själv

Ett par saker som är värt att notera från det här är att relativt få finner de värt att installera hemlarm i fritidshus trots den relativt höga andelen anmälda inbrott. En annan är att 38 % har redan hemlarm men söker ett bättre - billigare alternativ.

Vilka olika typer av hemlarm finns det?

För det första när vi pratar om hemlarm så menar vi trådlösa larmsystem för hemmabruk (oftast Larmklass R, läs mer om larmklasser och certifieringar här).

Förenklat kan man dela in dem i fyra olika typer; lokalt larm med siren, med uppringning, smarta hem system samt uppkopplat till larmcentral.

Lokalt hemlarm med siren

Den enklaste och absolut billigaste formen av hemlarm är ett lokalt larmsystem med en enkel siren. Dessa säljs oftast för 1000 - 2000 kr hos de vanliga elektronikbutikerna. När larmet går låter en siren som ska avskräcka en inbrottstjuv och påkalla extern uppmärksamhet.

För och nackdelar:

Billigt, inga månadskostnader, installeras själv
Du får ingen information om när larmet går, förlitar dig på grannar och förbipasserande, enkla att störa ut samt sabotera

Med uppringning

Bara något dyrare än ett lokalt hemlarm med en prislapp mellan 1500 - 3000 kr får du ett GSM larm som automatiskt ringer upp/skickar sms när larmet går. Oftast kan man välja flertalet nummer som larmet skall kontakta.

För och nackdelar:

Billigt, installeras själv, inga månadskostnader, du får information om när larmet går
Enkelt att störa ut samt sabotera, du vet inte om det är falsklarm eller skarpt, du får själv ansvara för att följa upp och vid behov kontakta polis

Smarta hem system

Här finns ett stort spektrum av produkter med alltifrån relativt traditionella hemlarm med kameror till nya typer av sensorer som detekterar avvikelser i hemmet. De mer traditionella systemen har ofta en kamera och är uppkopplad via wifi till internet. Vid larm kan systemet skicka en push notis till din smartphone och om en kamera finns kan du enkelt få en videosekvens till din telefon. Priserna ligger oftast från 3000 - 4000 kr och uppåt.

För och nackdelar:

Oftast inga månadskostnader, installeras själv, push notiser i telefon
Du får själv ansvara för att följa upp och vid behov kontakta polis, endast uppkoppling via wifi

Uppkopplat till larmcentral

För dig som söker sinnesro och högre säkerhet är den här typen av hemlarm att rekommendera. När vi intervjuar poliser och inbrottstjuvar får vi tydligt detta svar. På marknaden idag finns det flest alternativ att välja på av den här typen av larmsystem. På Larmkollen kan du hitta alternativ med eller utan installation i många olika prisklasser.

Larmcentralens viktigaste uppgift är att snabbt sätta in rätt åtgärd, oavsett tid på dygnet. Om det är att skicka ut väktare för kontroll eller kontakta polisen när skarpt inbrott kan bekräftas. Likväl som om det går att bekräfta rök/brand för att påkalla räddningstjänst. För att larmcentralen skall kunna vidta rätt åtgärder krävs oftast en kameradetektor kopplad till larmcentralen.

Om ni reser mycket kan det vara värt att även lägga till nyckelservice så att väktare kan göra både yttre och inre kontroll av ert hem.

Installera själv eller få hjälp?

Att installera och koppla ihop ett larmsystem är inte speciellt svårt idag och det tar oftast ca 2-4 timmar beroende på storlek på boende och dina förkunskaper. Det som är extra viktigt är att komponenterna placeras rätt så att ni får ett fullgott skydd i ert hem. En erfaren installatör som är på plats kan lätt komplettera med produkter vid behov. För de allra flesta rekommenderas ett hemlarm med installation då kostnaden för installationen inte är speciellt hög och mervärdet är stort.

Smarta hem funktioner

Moderna larm har idag olika möjligheter att vara en del i ett "smarta hem system" och om det är viktigt för er så se till att inte kompromissa på den här punkten.

För och nackdelar:

Certifierad larmcentral som vidtar rätt åtgärd, larmsystem med högre säkerhet, larmdekaler som avskräcker
Dyrare än övriga alternativ

Villalarm, huslarm eller lägenhetslarm?

Själva larmsystemet är i grunden detsamma oavsett om det ska installeras i ett radhus, fritidshus, en stor villa eller i en lägenhet.

Det som kommer skilja är priset då det kommer krävas fler komponenter att skapa ett skydd till ett stort hus än i en lägenhet. Sen skiljer det sig så klart även mellan en liten lägenhet högst upp i ett hus eller en stor lägenhet på bottenplan.

Alla larmföretagen vi jämför på Larmkollen kan sätta ihop ett system speciellt anpassat efter era behov.

Jämför pris över tid

När man jämför något som man skall ha under många år blir de viktigt att se på den totala kostnaden. Ett hemlarm kan se dyrt eller billigt ut första månaden, men vad blir kostnaden över 2, 5, eller 10 år? Tänk på att ta med eventuella prishöjningar i kalkylen (något som är relativt vanligt för de stora larmbolagen).

Kostnad i kr efter X år1 år2 år5 år10 år
Verisure10978169663493064870
Sector Alarm6518115462663051770
Svenska Alarm6093110812604537033
Alert Alarm458381711893536875
Securitas408576731847336377
Gardio324755151231923659
Säkra Larm9337182153044938839
Sensor Alarm202840561014020280
Garda Alarm7777123592610537366
Safe Land661081001257020020
Cubsec556667421027016150

Jämför flera offerter – Ta in offerter från flera företag och fundera noggrant över ert behov. Larmkollen hjälper er att pressa priset.



Betala på rätt sätt - hyra, avbetalning eller kontant betalning?

Det är ingen hemlighet att de flesta larmföretag vill ha er som kund länge och att ni direkt eller indirekt skall låsas in med en månadskostnad. Det är inte nödvändigtvis något fel med detta men det gör det lite svårare att jämföra på grund av olika affärsmodeller och villkor som larmföretagen erbjuder. Låt oss gå igenom de olika alternativen och dess för och nackdelar.

Hyra

Du betalar en månadsavgift för de fysiska produkterna såväl som servicen som tillhandahålls. Sägs avtalet upp kommer larminstallatören och tar ned allting.

Avbetalning alternativ 1 - (ej operatörslåst hemlarm)

Finns i några olika varianter men en relativt vanlig modell är att ett larmföretag säljer och installerar produkten och sedan används ett externt kreditbolag mot kunden där en avbetalningstid väljs. När avbetalningen är klar äger kunden larmet. Kunden behöver hela tiden, om den vill, betala för koppling till larmcentral samt eventuella serviceavtal.

Oftast är det svårt eller omöjligt att bryta själva avbetalningen under perioden på annat sätt än att betala av restskulden. På Larmkollen brukar vi benämna dessa larm som "friköpta och ej operatörslåsta" .

Viktigt! Tänk på hur lång avtalstid/avbetalning ni viljer och om det går att avsluta avtalet i förtid.

Avbetalning alternativ 2 - (operatörslåst)

Inget externt kreditbolag används och månadsavgiften är egentligen en förtäckt hyra. Dvs att när perioden är slut (vanligtvis 12-24 månader) så äger kunden larmet men kan inte byta larmcentral eller väsentligt sänka sin månadskostnad. Om kunden säger upp avtalet får hen behålla hemlarmet men då endast med lokalt larm.

Kontantbetalning - (ej operatörslåst)

Eller låt oss kalla det kontantköp av en produkt som inte är operatörslåst där ni fritt kan välja larmcentral och avtalsvillkor. Detta är den minst vanliga modellen. Flera av företagen på Larmkollen erbjuder detta som ett alternativ till det första avbetalnings alternativet.

  • Exempelvis Cubsec använder den här modellen.

Avtalsvillkor

Någonting som är viktigt att känna till är vad som händer när avtalsperioden är slut. Kan man byta till en annan larmcentral om man skulle känna för det? Hos vissa leverantörer går det men för de allra flesta är man "fast", det vi kallar operatörslåst. I de fallet är skillnaden mellan ett hyrlarm eller ett larmsystem som ni äger nästintill obefintlig. Detta behöver i sig inte vara någonting dåligt men det är viktigt att känna till.

Jämför själv mellan våra 11 rekommenderade hemlarm för att se vad som passar er bäst.

Att sätta samman ett larmsystem - välj rätt komponenter

De flesta hemlarm som säljs har olika “startpaketet” som kan vara mer eller mindre omfattande. Nästan alltid behöver man komplettera för att det skall vara anpassat efter ens eget hem. 

För att få med alla de viktiga utrymmena i bostaden krävs först och främst en kontrollpanel/central med kapacitet att hantera flera olika zoner. De viktigaste platserna att larma är inte, som många tror, bara ytterdörren utan också eventuella källar-, altan- eller garagedörrar och fönster i markplan.

Rörelsedetektorer och kameror är viktiga komponenter men inte första försvarslinjen. I första hand är det magnetkontakter på dörrarna som avslöjar om en ovälkommen gäst är på väg in i huset. Magnetkontakter är enkla konstruktioner som känner av om den kontinuerliga strömmen bryts och skickar en signal till centralen. Centralen måste i sin tur vara kopplad till en kraftig siren förhoppningsvis skrämmer bort tjuven och eventuellt kontaktar en larmcentral som kan tillkalla väktare eller polis.

Glaskrossdetektor

För larminnehavaren med stora husdjur hemma är rörelsedetektor ofta opraktiskt på grund av risken för falsklarm. Alternativet kan vara en glaskrossdetektor, som antingen limmas på fönstren eller upptäcker ljudet av krossat glas akustiskt.

Rökvarnare/Brandvarnare

Har man ett larmsystem som är uppkopplat mot larmcentral är det en bra idé att även ansluta en rökdetektor till larmcentralen. Den viktigaste skillnaden mot en vanlig brandvarnare är att den skyddar mot brand även när du är bortrest. Dessutom är de som regel betydligt mer avancerade än en vanlig joniserande brandvarnare och känner av både värme och rök, ibland optiskt.

Utomhussiren

I de flesta larmpaket ingår bara en inomhussiren, med utomhussiren som tillval. Det finns flera fördelar med att komplettera med en siren även utanför huset. Den största fördelen är att utomhussirener oftast är betydligt mer kraftfulla och även drar uppmärksamheten till sig med blinkande ljus. Det blir också svårare att avaktivera larmet om det finns fler än en siren. Bäst är att montera utomhussirenen svåråtkomligt på fasaden eller skorstenen.

Kameradetektor

Det finns en del lagar och regler kring övervakningskameror som är viktiga att tänka på, men väl på plats fyller kameran ett par betydelsefulla funktioner. Möjligheten att identifiera en inbrottstjuv är praktisk, men det är ändå den avskräckande effekten som är viktigast. För att få så bra effekt som möjligt bör man alltså skylta så tydligt som möjligt med kameraövervakning.  

Med hjälp av kameran kan larmcentralen gå in och bekräfta eventuella inbrott eller bränder och skicka ut den hjälp som behövs. För den som är orolig över uppkopplade kameror och övervakning så fungerar det praktiskt så att larmföretagen bara får bildöverföring vid larm. Så de har inte ständig koll på dig när du är inne i huset.

Som komplement till kameradetektorn finns det också vanliga övervakningskameror som inte är kopplade till en larmcentral.

Övervakningskameror

Vanligtvis är inte övervakningskameror kopplade till larmcentralen men det finns undantag (Verisure). För de mesta är det är bara ni som kommer åt att titta in på vad som händer i ert hem. Det betyder att ni är relativt fria att välja en annan leverantör än de larmföretag ni väljer och på så vis kan ni få extra säkerhet och en riktigt bra övervakningskamera. Larmkollen testar ett antal övervakningskameror per år och här hittar ni våra favoriter.

Video-ringklockor

Video-ringklockor växer i popularitet och av god anledning. Det gör det enkelt att i en Smartphone App kunna se vem som ringer på dörren. Det går då att svara och prata med den som ringer på, t.ex. Posten och ge dem instruktioner för hur ett paket skall lämnas. Video-ringklockor har också stöd för rörelsedetektion och kan då spela in en video vilket gör att du får en enklare utomhuskamera på köpet.

Smarta dörrlås

Flera av larmföretagen erbjuder försäljning och även installation av smarta dörrlås. Det ger er en möjlighet att minska antalet personer som får låna era nycklar (städare, hantverkare, grannen etc) och ni kan förlita er på tillfälliga digitala nycklar. Utöver det så kan vissa av dörrlåsen även larma av när en behörig person låser upp (t.ex. Verisure)

Läckagadetektor / Vattenlarm

Ett vanligt tillval är en fukt/läckagedetektor som känner av läckage från exempelvis vattenberedare, diskmaskin eller akvarium. Vattenskador är alltför vanligt i våra hem idag och vikten av att kunna stänga av vatten snabbt kan spara många tusenlappar om olyckan är framme.

10 myter om hemlarm

Vi lever alla med myter. Påståenden som har upprepats så många gånger av så många att det bara ”måste” vara sanna. Ofta spelar det ingen roll. Bortsett från att du löper en risk att framstå som naiv och okunnig när du träffar någon som har spräckt myten.

Men ibland får okunskapen som låter myten leva vidare allvarliga konsekvenser. Exempelvis när det gäller säkerheten i ditt hem. I en tid då bostadsinbrotten ökar är det faktiskt en god idé att på allvar försöka slå hål på myter som rör hemlarm. Här tar vi kål på tio av de vanligaste.

1. Det är dyrt

Ett hemlarm är naturligtvis inte gratis. Men jämfört med många andra kostnader förknippade med bostaden är kan det knappast betraktas som dyrt. Exakt hur stor kostnaden är varierar förstås beroende på typ av bostad, dess storlek och vilken typ av skydd du är ute efter. Men räkna med cirka 3-400 kronor i månaden för ett larm med koppling till larmcentral. Flera leverantörer har förvisso en startavgift som inkluderar installation av larmanläggningen. Den varierar från några hundralappar upp till några tusenlappar.

2. Man tvingas in i svårbegripliga avtal

Somliga leverantörer erbjuder lösningar där du äger anläggningen. I de fallen behöver du inte ingå något avtal alls. Andra lösningar innebär att du köper larmfunktionen som en tjänst och får ”låna” själva larmutrustningen. Då ingår du naturligtvis ett avtal, men dessa är aldrig krångliga utan kan snarast liknas vid det avtal du ingår när du tecknar en prenumeration på en tidning. Konsumentköplagen gäller naturligtvis.

3. Tjuvar kan enkelt koppla ur larmet

Ett korrekt installerat hemlarm går inte att sabotera utan att det triggar ett larm. I och med att alla anläggningar i dag använder trådlös teknik behöver du inte heller oroa dig för att någon klipper av en kabel, även om också en sådan åtgärd skulle utlösa ett larm.

4. En hund räcker

En vakthund kan inte göra samma jobb som ett hemlarm. I bästa fall kan en hund avskräcka en tjuv, men om tjuven lockar med hundgodis eller något annat aptitligt kan hunden ”glömma” sin uppgift. Dessutom riskerar en hund att skadas av inbrottstjuvar. Och oavsett hur alert din hund är kommer den aldrig att kunna ringa larmcentralen eller polisen.

5. Husdjur orsakar falsklarm

Den här myten stämde möjligen för decennier sedan. Idag klarar larmanläggningar att bortse från rörelser som orsakas av husdjur. Om ett larm trots allt skulle triggas till följd av ett husdjur – kanske en katt som välter ner en vas från ett bord – använder allt fler larmleverantörer kameror som ger larmcentralen en uppfattning om vad som har föranlett larmet.

6. Ett lugnt och tryggt bostadsområde är det bästa skyddet

Allt fler bostadsinbrott sker av organiserade ligor. De vet hur de ska bete sig för att lyckas med sin uppgift och även om dina grannar är uppmärksamma kan de aldrig garantera att ingen tar sig in i din bostad. Ett hemlarm skyddar och larmar vid behov dygnet runt. Med det sagt är det absolut en god idé att även etablera så kallad Grannsamverkan, som har en dokumenterat dämpande effekt på brottslighet.

7. Trådlösa larm är opålitliga

Snarare är trådlösa larm väldigt pålitliga. Det finns inga kablar att kapa och om du använder ett system som utöver bredbandsanslutningen också kan kommunicera via mobilnätet kommer sannolikt inte ens ett strömavbrott att påverka funktionen.

8. Det är bara prylar – de går ju att ersätta

Somliga saker kan ersättas. Men många ting är ovärderliga för den rättmätiga ägaren och går inte heller att ersätta med likadana. Ärvda smycken, exempelvis. Fotografier på en hårddisk eller andra minnessaker. Dessutom skapar ett inbrott ofta en känsla av otrygghet som kan ta lång tid att bli av med.

9. Polisen hinner inte stoppa tjuvarna

Oftast stämmer detta förvisso. Men tjuvarna kan inte vara säkra på att en väktare inte finns i närheten och det stressar tjuvarna så att de inte hinner stjäla lika mycket som om de fick arbeta i lugn och ro.

Men det viktigaste skälet till att ha ett larm anslutet till en larmcentral är att det faktiskt kommer någon till din bostad en kort tid efter ett inbrott – om än inte alltid medan det pågår. Om de inte hinner stoppa tjuvarna kan de i alla fall se till uppbrutna dörrar och fönster åtgärdas och på så sätt säkra huset eller lägenheten mot ytterligare brott. Att polisen också snabbt kommer till platsen underlättar deras efterföljande arbete med att utreda inbrottet.

10. Inget kan stoppa en tjuv som verkligen vill ta sig in

De flesta tjuvar räknar på de risker ett inbrott medför. Ju högre risk, desto mindre är sannolikheten att de bryter sig in i din bostad. Och ser de dekalen som talar om att din bostad har ett hemlarm som är kopplat till larmcentral vet tjuven att väktare kommer att larmas så fort de går in i huset. Och det är en risk som de flesta – om än inte alla –undviker att ta.

Säkra upp huset

Tänk på att säkra upp övrigt i hemmet så som dörrar, lås, fönster etc.  På bloggen finns intervjuer och artiklar som kan hjälpa dig få ett säkrare hem.

Jämför vidare mellan de olika larmföretagen nedan eller använd vår snabba offerttjänst - som är helt kostnadsfri.

Vilket hemlarm passar dig? Jämför offerter


Rekommenderade hemlarm

Verisure – Sveriges populäraste larm

Egen godkänd och bemannad larmcentral, professionell installation, snygga och trygga larmprodukter, dubbla kommunikationer, bra smartphone app
Dyrt - både hög start och månadskostnad, operatörslåst larm, Verisure behåller äganderätten i 5 år

Larmtyp: Operatörslåst

Installation:

Start kost.: 4990kr+

Larmcentral:

Mån.avgift: 499 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 0 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

År 1

10 978 kr
(minsta kostnad)

År 2

5 988 kr
(minsta kostnad)

Svenska Alarm – Billigast på lång sikt

Låga ägandekostnader på sikt, låg startkostnad, installation, ej operatörslåst, SBSC godkänd produkt & anläggningsfirma
Lång avbetalningstid, begränsad app, icke bemannad larmcentral

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Start kost.: 1125 kr

Larmcentral:

Avbetalning: 289 kr/mån

Kameradetektor:

Avtalstid: 72 mån

Rökdetektor:

Larmcentral: 1500 kr/år

Mobilapp:

År 1

6 093 kr
(minsta kostnad)

År 2

4 988 kr
(minsta kostnad)

Sector Alarm – Komplett trygghetspaket

Egen bemannad och godkänd larmcentral, professionell installation, bra utbyggnadsmöjligheter, pristak
Något hög månadskostnad, endast stillbider via kameran, hyrlarm

Larmtyp: Hyrlarm

Installation:

Start avg.: 1 490 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 419 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 0 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

År 1

6 518 kr
(minsta kostnad)

År 2

5 028 kr
(minsta kostnad)

Garda Alarm – Prisvärt larm inkl Smarta hem

Ingen startkostnad, installation, låga ägandekostnader på sikt, friköpt & ej operatörslåst
Hög kreditkostnad vid avbetalning, inte helt fria utryckningar

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Start kost.: 499 kr

Väktartjänst:

Avbetalning: 299 kr/mån

Kameradetektor:

Avtalstid: 1-78 mån

Rökdetektor:

Larmcentral: 699 kr/år

Mobilapp:

År 1

7 777 kr
(minsta kostnad)

År 2

4 582 kr
(minsta kostnad)

SecuritasHome – Nytt smart hemlarm

Securitas larmcentral (SBSC certifierad), egna väktare, IP och GSM kommunikation, Securitas larmskyltar, mycket bra smarta hem funktioner
Operatörslåst larm, 24 månaders bindningstid, produkten är ej certifierad av SBSC

Larmtyp: Operatörslåst

Installation:

Start kost.: 495 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 299-379 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 24 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

År 1

4 083 kr
(minsta kostnad)

År 2

3 588 kr
(minsta kostnad)

Cubsec Alarm – Modern teknik, låg månadskostnad

Cubsec larmcentral (SBSC certifierad), egna väktare, IP och GSM kommunikation, bra produktutbud, flexibla villkor
Appen är dåligt uppdaterad, produkten är ej certifierad av SBSC

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Larm kost.: 4390 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 98kr+

Kameradetektor:

Avtalstid: 0-36 mån

Rökdetektor:

Installation: 1629kr+

Mobilapp:

År 1

5 566 kr
(minsta kostnad)

År 2

1 176 kr
(minsta kostnad)

Alert Alarm – Både för lägenhet och villa

Låg startavgift och totalkostnad, uppkopplat mot Securitas Direct, dubbla kommunikationer
Kameradetektor saknas, installation ingår ej, produkten är ej certifierad av SBSC

Larmtyp: Operatörslåst

Installation:

Start kost.: 995 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 299 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 24 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

År 1

4 583 kr
(minsta kostnad)

År 2

3 588 kr
(minsta kostnad)

Safeland – Modernt larm av hög kvalité

Med eller utan koppling till larmcentral, IP och GSM kommunikation, bra tillbehörslista, fria uppdateringar av firmware, lågt pris
Installation ingår ej, produkten är ej certifierad av SBSC

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Start kost.: 3 890 kr

Larmcentral:

Mån avg: 0-99 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 0-12 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 0 mån

Mobilapp:

År 1

6 610 kr
(minsta kostnad)

År 2

1 490 kr
(minsta kostnad)

Säkra Larm – Beprövade produkter med stor valfrihet

Friköpt samt ej operatörslåst, SBSC godkänd produkt och larmcentral (Securitas), installation
Hög kreditkostnad vid avbetalning, inte helt fria utryckningar, "det beror på"

Larmtyp: Ej låst

Installation:

Start kost.: 0 kr

Larmcentral:

Avbetalning: 600 kr/mån

Kameradetektor:

Avtalstid: 36-99 mån

Rökdetektor:

Larmcentral: 99 kr/mån

Mobilapp:

År 1

9 373 kr
(minsta kostnad)

År 2

8 878 kr
(minsta kostnad)

Gardio – Innovativ kameralösning

Snabb och enkel installation, HD live kamera (ej video), enkel och tydlig app, låga startkostnader och ingen inlåsning i långa avtal
Batteribackup är tillval, sabotageskydd saknas, begränsadde utbyggnadsmöjligheter, produkten är ej certifierad av SBSC

Larmtyp: Låst

Installation:

Start kost.: 1 979 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 189 kr

Kameradetektor:

Avtalstid: 0 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 3 mån

Mobilapp:

År 1

3 247 kr
(minsta kostnad)

År 2

2 268 kr
(minsta kostnad)

Sensor Alarm – Svenskutvecklat och prisvärt

Ingen startkostnad, prova på i 30 dagar (med fri ångerrätt), enkel installation
Relativt nystartat företag, begränsat i utbyggnad, ej lika beprövad teknik som vanliga hemlarm, produkten är ej certifierad av SBSC

Larmtyp: Låst

Installation:

Start kost.: 0 kr

Larmcentral:

Mån.avgift: 189 kr/mån

Kameradetektor:

Avtalstid: 12 mån

Rökdetektor:

Uppsägning: 12 mån

Mobilapp:

År 1

2 268 kr
(minsta kostnad)

År 2

2 268 kr
(minsta kostnad)

ARTIKLAR – Skapa ett säkrare hem

Konkreta tips för ett säkrare hem, med eller utan hemlarm. Intervjuer, reportage och guider. Läs alla artiklarna i Larmkollen Bloggen.

Om Larmkollen.se

Syftet med Larmkollen är att öka transparensen på hemlarms marknaden genom att testa och jämföra hemlarm.

Vilka får vara med på Larmkollen?

Ingen betalar för att synas på Larmkollen. Alla larmföretag som listas på Larmkollen kan vi rekommendera. De företag som är med har vi efter noggranna egna tester, omdömen från kunder, klagomål till ARN samt andra experttester valt att rekommendera.

Alla rekommenderade företag utvärderas löpande.

Läs mer  om Larmkollen här  samt våra  användarvillkor här.

Larmkollen.se
OOZ Marketing AB, Observatoreigatan 5, 113 29 Stockholm 

info@larmkollen.se