Verisure jämfört med Sector Alarm

Verisure och Sector Alarm är de två största larmföretagen i Sverige med hundratusentals kunder. Vi gör en djupdykning i likheter och olikheter mellan de två bolagen.

Jämför villkor och priser

Villkor och service VerisureSector Alarm
LarmtypOperatörslåstHyrlarm
Startkostnad4 990 kr - 10 490 kr (billigare med Larmkollen Rabatt)1490 kr (billigare med Larmkollen Rabatt)
InstallationIngårIngår
Månadsavgift329 kr - 499 kr419-479 kr
Drift & serviceavtalIngårIngår
LarmcentralIngår, Verisure LarmcentralIngår, Sector Alarm larmcentral
UtryckningskostnadFria (kunden debiteras vid oaktsamhet)Fria utryckningar
Lägsta kostnad år 110 978 kr6 518 kr
Lägsta kostnad år 25 988 kr5 028 kr
AvtalstidIngen bindningstidIngen bindningstid
Uppsägningstid3 mån3 mån
Prova på period14 dagars ångerrätt14 dagars ångerrätt
Nyckelservice & Inre kontrollJa/JaJa/Ja
Om larmsystemet
Larmtillverkare/produktVerisureHoneywell
Certifierad av SBSCJaJa
UppkopplingDubbla kommunikationsvägar (bredband och GSM)Dubbla kommunikationsvägar (bredband och GSM)
Går att använda utan InternetJaJa
BatteribackupJaJa
Smartphone appJaJa
TrygghetslarmJaJa
Koppling till smarta hemJaJa
Koppling till smartlås med fjärrupplåsningJa, Yale DoormanJa, Yale Doorman
Google Home/Apple HomeKitNej/NejNej/Nej
KameradetektorJaJa
InomhuskameraJa Nej
UtomhuskameraJaNej
RökdetektorJaJa
LäckagedetektorJaJa
UtomhussirenNejJa

Priser

Ingen av bolagen kan direkt anses som billigast på den Svenska marknaden utan erbjuder produkter i den övre prisnivån inom privata hemlarm. Priserna nedan är frånpriser och kommer variera beroende på hur mycket larmen byggs ut och oftast ligger båda relativt nära varandra i pris. Båda företagen har historiskt gjort en liten prisjustering uppåt så gott som varje år.

Kostnad i kr efter X år1 år2 år5 år10 år
Verisure10978169663493064870
Sector Alarm6518115462663051770
Svenska Alarm6093110812604537033
Alert Alarm458381711893536875
Securitas408576731847336377
Gardio324755151231923659
Säkra Larm9337182153044938839
Sensor Alarm202840561014020280
Garda Alarm7777123592610537366
Safe Land661081001257020020
Cubsec556667421027016150

Om företagen

Båda företagen är stora företag, Sector Alarm omsatte 1.1 miljarder kronor 2018 och Verisure 1.9 miljarder kronor. En del av den försäljningen kommer från andra länder där båda företagen är verksamma. Oavsett vilket så är båda bolagen välmående och säkra alternativ ur ett företagsekonomiskt perspektiv.

Om larmsystemen

Verisure har egen produktutveckling och har de senaste åren lanserat många nya produkter i deras hemlarm. Nu senaste lanserades en rökgenerator för hemmabruk t.ex. Sector Alarm å andra sidan använder larm från tredjepart i form av Honeywell med ett nytt larm från 2019.

Båda går att bygga ut för att skapa ett fullgott skalskydd i de flesta hemmen. Båda har enklare stöd för smarta hem och kan låsa upp uppkopplade lås från Yale Doorman.

Det finns något mer alternativ i form av utbyggnad när det kommer till Verisure än Sector Alarm.

För och nackdelar med Verisure och Sector Alarm

FördelarNackdelar
Verisure: Egen godkänd och bemannad larmcentral, professionell installation, snygga och trygga larmprodukter, dubbla kommunikationer, bra smartphone appVerisure: Dyrt - både hög start och månadskostnad, operatörslåst larm, Verisure behåller äganderätten i 5 år
Sector Alarm: Egen bemannad och godkänd larmcentral, professionell installation, bra utbyggnadsmöjligheter, pristakSector Alarm: Något hög månadskostnad, endast stillbider via kameran, hyrlarm

Läs vårt längre test av Sector Alarm och Verisure var för sig.

Stefan Tärnell Stefan Tärnell

Stefan Tärnell är grundare av Larmkollen och huvudansvarig för innehållet och produktutvecklingen av sajten. Han har jobbat med prisjämförelsesajter de senaste 15 åren och har en gedigen bakgrund av att testa teknikprodukter och hemlarm.
📧 Kontakt
Artikeln är senast uppdaterad: 2020-08-11
Dela den här artikeln?

Vilket hemlarm passar dig? Jämför offerter